Alois Sečkár

Libertariánská břitva: Nehledejte selhání trhu tam, kde je dostatečným vysvětlením stát.

Prázninová komise rozvoje

Politika nejen v Praze 4 se všeobecně uložila k letnímu spánku. Politici se různě rekreují, například trajdáním po festivalech. Pondělní jednání Komise územního rozvoje a výstavby tak bylo v těchto dnech široko daleko jediným. Podobně zástupce starosty pan Zdeněk Kovářík byl široko daleko jediným aktivním členem devítičlenné Rady. Sešlo se však pět ze sedmi členů komise, takže se mohlo pracovat.

Komise se držela avizovaného programu. První z hostů prezentoval plán na výstavbu v Nuslích, v trojúhelníku tvořeném ulicemi Ctiradova, Otakarova a železniční tratí, která odděluje Prahu 4 od Prahy 10. Je to nepěkná prázdná plocha obehnaná zdí a sousedící s činžovní výstavbou, takže k zastavění vcelku vhodná. Občany však příliš nenadchla „moderní“ stavba s množstvím skla a laděná do černé barvy, která vůbec nekoresponduje s okolím. Komisi se zase nelíbila výška, která by přesáhla úroveň vedlejších střech. Architekt si sice stál za svým, ale i tak by komise měla v pozměněné podobě vidět projekt znovu někdy příště.

Druhý bod se týkal nového domu v Bělehradské, který má celý stát na území Prahy 2, ale Prahy 4 se týká skrze přístupovou komunikaci a napojení na inženýrské sítě. Mě se celkem líbil, ale komise shledala nedostatky v předložených podkladech (nejasnosti byly například v popsaném způsobu využívání) a doporučila ještě jejich dopracování.

Pak přišel na řadu neortodoxní nápad na třípatrový „office building“, který by měl vyrůst na Pražského povstání, na rohu ulic Na Pankráci a Děkanská vinice, kde by se jako ovál obtočil okolo stávajícího průduchu z metra. Nápady architektů však velmi rázně utnul zástupce starosty Kovářík a vysvětlil jim, že Praha 4 v tomto místě žádnou výstavbu nepodpoří, naopak chce v rámci budoucí rekonstrukce, kdy se plánuje i přesun tramvaje blíže metru, rozšířit nedostačující prostor pro pěší. Předsedkyně komise paní Eismannová navíc upozornila, že návrh domů vůbec nerespektuje existující uliční čáru. Stanovisko komise pak bylo jednohlasně zamítavé.

Nedočkali jsme se projektu viladomu v ulici Ohnivcova v Hodkovičkách, předkladatel bod sám stáhl. K následné prezentaci rekonstrukce rodinného domu v Braníku neměl nikdo žádné námitky a mohlo se přejít ke zlatému hřebu odpoledne.

Tím byl plánovaný komplex Rezidence Park Kavčí Hory, vděčné téma opozice, která se ho opakovaně neúspěšně pokoušela dostat na program zastupitelstva. Mezitím se ukázalo, že bohorovná Rada byla developerem jaksi obejita. Central Group jednak neplní věci, ke kterým se zavázal v dohodě s Prahou 4 (dle slov zástupce starosty), za druhé pokoutně rozjel 28. června řízení EIA na první etapu stavby. 18. červenec, druhý den po jednání komise, byl poslední den, kdy bylo možné zaslat připomínky. Jelikož vedení radnice nevyhovělo peticím občanů a nevydalo dosud žádné zamítavé stanovisko, hasila to nyní komise na poslední chvíli. Váhu usnesení však poněkud sníží skutečnost, že nejde o rozhodnutí kompetentního orgánu městské části, ale pouze o názor poradní komise, byť pan Kovářík přislíbil připojit podpis jménem Prahy 4.

Opoziční zastupitel pan Filip Vácha připomněl, že Rada dostala za úkol nechat projekt znovu projednat v komisi, což se vůbec nestalo. Nějakou dobu se pak také omílala možná reakce UNESCO, pokud by na Pankráci měly vyrůst další mrakodrapy, které údajně naruší historické panorama Prahy. Výsledkem jednání je vyslovený jednoznačný nesouhlas a soupis kritických připomínek. Otázkou zůstává, co bude dál?

V dalším programu ještě občané upozornili na zajímavý fenomén vzdušných vírů, které se objevují okolo nově postavené V-Tower na Pankrácké pláni. A obyvatelé Jiráskovy čtvrti přišli s peticí za zachování charakteru vilové zástavby jejich bydliště. Po dvou a půl hodinách bylo jednání ukončeno.

Kdo z koho

Pražští radní schválili zákaz vjezdu kamionů.

Hlavní město vedené primátorkou z #ANO nedokáže prosadit své strategické zájmy na ministerstvu dopravy vedeném ministrem z #ANO, tak si teď za rukojmí bere kamiony a obyvatele své i okolních obcí.

MD tohle opatření téměř jistě shodí, ale město bude z obliga a míč s Pražským okruhem bude na straně ministerstva. Navíc si přišli na své Zelení, že bojují za čisté město. Je to chytřejší, než se zdá, ale stejně se mi tento způsob politické práce zdá poněkud nešťastným…

Jménem zákona, identifikujte se!

Prokazování totožnosti policistům? Není to jenom o tom, jestli u sebe musíme nosit občanku (nemusíme), ale hlavně o tom, jestli má policista právo kdykoliv kohokoliv legitimovat (nemá).

Každý policista by měl vědět aspoň to, že k prokázání totožnosti vyzývá podle §63 zákona o policii a měl by znát aspoň jeden z dvanácti zákoných důvodů uvedených v bodě (2). Celá řada z nich je natolik generická, že se dá použít v podstatě kdykoliv. Ale určitě to bude vypadat lépe, než když bude tvrdit, že si přeci nemůže pamatovat všechny paragrafy.

Běžného občana neznalost zákona neomlouvá…

Neochotní záchranáři?

Volat 155 se někdy nevyplácí: https://www.novinky.cz/domaci/443510-zavolala-sanitku-muzi-na-ulici-zachranari-ji-vynadali.html

Nedávno se mi něco podobného stalo ráno cestou do práce – týpek si při návratu z tahu ustlal uprostřed cesty tak krásně, až mu při tom vypadl z kabely mobil. A vypadal celkem mladě a nijak zvlášť sešle, aby člověk jasně poznal, že to je opilec a ne někdo, koho postihl náhlý zdravotní problém. Tak jsme ještě s dvěma staršími dámami taky tu záchranku zavolali, než abychom ho tam nechali ležet a říkali si, že to určitě nic nebylo. Nám teda naštěstí nevynadali. A to dokonce ani potom, co se ten chlápek mezitím probudil a chtěl se s nimi prát…

Pak se média diví, že lidé druhým v nouzi nepomáhají, když vidí kolem sebe podobné případy. Doktory sice chápu taky, že to není žádná legrace plýtvat časem a energií na nevděčné, ale jejich neochota dnes může mít následky zítra. Snad to byl jen ojedinělý exces z přepracování. A doufám, že si z toho paní neodnese natolik špatnou zkušenost, že příště už tu sanitku nezavolá a někdo kvůli tomu umře.

Poslanci zakázali pokrok

105 poslanců dnes schválilo, že taxislužbu smějí provozovat pouze ti, kteří splní zbytečné regulace. Ostatní budou přísně potrestáni. Jízda taxíkem zůstane drahým luxusem, levnější alternativu zákonodárci nepřipouští.

Taxislužby v České republice i ve světě historicky podléhají mnoha regulacím, které logicky vytvářejí bariéry vstupu do odvětví a umožňují existujícím přepravcům účtovat si vyšší ceny, než kdyby je volný trh nutil soupeřit o přízeň zákazníků s větším množstvím konkurentů. Tyto regulace byly údajně zavedeny na ochranu spotřebitelů.

Snad tu dříve byla doba, kdy bylo nutné cestující chránit před špatnými taxikáři, kteří úmyslně šidili neznalé turisty „nemravnými“ cenami nebo zbytečnými zajížďkami, za které musel zákazník platit. Ta doba už však dávno pryč. Máme 21. století, a ačkoliv to Poslanecké sněmovně zřejmě dosud nikdo nesdělil, venku za okny probíhá pokrok.

V tomto případě se projevuje existencí služeb, jako je Uber. Ta pomocí internetu pomáhá překonávat informační asymetrii, která teoreticky dává provozovateli výhodu nad spotřebitelem a umožňuje mu šidit a podvádět. Díky aplikacím, jako je Uber, víte nyní přesně, kudy a kam jedete, kolik vás to bude stát a dokonce jaké je hodnocení řidiče, který vás veze. Na druhé straně systém propojuje cestující s přepravci, kteří nemusí bloumat náhodně po městě a doufat v zákazníky. Výsledkem je velká poptávka a zároveň i výhodnější cena oproti klasickému taxi.

Není divu, že Uber je trnem v oku taxikářským cechům. Z části oprávněně namítají, že když musí složité podmínky pro získání licence plnit oni, proč by někdo jiný nemusel? Z jejich strany však nezní volání po rozvolnění regulací, spíš se snaží svou konkurenci zakázat. Za zpřísnění podmínek hovoří jejich hlasem i politici.

Dnes díky sněmovně mohou slavit vítězství. Nové „kladivo na Uber“ hladce prošlo v rámci novelizace zákona o silniční přepravě. Pro obce to znamená více možností jak se realizovat v omezování taxislužby na svém území. Pro taxikáře to znamená státem garantovanou ochranu jejich byznysu, pokud tedy projdou výběrový sítem. A pro cestující to znamená, že budou za přepravu navzdory dostupným možnostem platit více peněz. Můžete se podívat, kterým poslancům za to vděčíte.

Správná regulace taxislužby v moderní svobodné zemi by se měla nést zhruba v následujícím duchu:

„§1 Taxislužba je věc nabídky a poptávky na volném trhu, proto nepodléhá žádné regulaci vyjma povinností řidiče vyplývajících ze zákona o silničním provozu.“

Je mi však jasné, že něco takového je v dnešním světě zákonů na všechno nemyslitelnou anarchií. Přál bych si ale dožít se jednou doby, ve které to bude jinak.

Vyšlo na Blog iDnes.

Jménem anticivilizace

Zatímco spolková policie pronásledovala zákeřné diskutéry z Facebooku, takzvaní anarchisté si udělali bitevní pole z jednoho z německých velkoměst.

Víkendové události v Hamburku ukazují jednu smutnou skutečnost: Když máváte tou správnou vlajkou, tak si můžete dovolit úplně cokoliv a společnost je na vás krátká. Rabovat obchody? Zapalovat auta? Napadat policisty? Žádný problém, vždyť přeci protestujete proti zlému kapitalismu!

Zlému kapitalismu, který vás z různých koutů světa přivezl. Zlému kapitalismu, který vás oblékl. Zlému kapitalismu, který vás nasytil. Zlému kapitalismu, díky kterému máte čas trajdat po světě a dělat binec. Zlému kapitalismu, který vám dal technické prostředky, abyste se mohli svolávat a poté svoje veledílo vytrubovat do světa…

A pořádkové síly nezmůžou nic. Kdyby policie zasáhla silou adekvátní tomu, co lůza v ulicích předvedla, potopili by ji vzápětí novináři a politici ovládaní politickou korektností a důsledně uplatňující dvojí metr na stejné činy. Takže auta hoří a obchody jsou ničeny, hlavně to nějak přežít, městské služby to pak uklidí a pojišťovny zaplatí. A zločinci, kteří se svým bojem proti kapitalismu snaží zničit vyspělou civilizaci a uvrhnout lidstvo do chaosu a chudoby, jak to doslova v přímém přenosu dokázal socialismus ve Venezuele, budou moct zítra beztrestně řádit někde jinde.

Ještě smutnější jsou reakce zdejších revolučních FB bojovníků, odborníků v médiích [1], ideově spřízněných plátků a co je alarmující, tak i některých politiků [2] a vysokoškolských vyučujících [3] na zničené město. Žádná pokorná omluva, že tohle teda zatraceně nebylo v pořádku. V nejlepším případě krčení rameny, že protestujících bylo hodně a za pár výtržníků nemohou nést odpovědnost. V horším výmluvy, že máme zkreslené informace a že násilí první vyprovokovala zlá policie. Ti nejotrlejší potom útoky na majetek obyčejných lidí v Hamburku dokonce otevřeně schvalují, protože šlo přece o vyšší dobro. Prý máte špatný žebříček hodnot, pokud neoceňujete globální revoluci, kterou se tato chátra snaží vyvolat.

Prý bojují proti elitám a za svobodu. Svět pouličního násilí, ve kterém si nemůžete být jistí, že to příště nebude váš majetek, který lumpenproletariát prohlásí za nemravně luxusní a ve jménu svých pochybných ideálů zničí, však žádnou skutečnou svobodu nenabízí. Nebudou vám vládnout politici a bankéři, bude však vládnout zuřivý dav, který si uzurpuje právo rozhodovat o „správných“ hodnotách a vnucovat je silou všem ostatním. Jeho zuřivost se bude stupňovat ruku v ruce s tím, jak se bude ukazovat, že likvidací bohatství kýžený blahobyt překvapivě opět nenastal.

Žít ve špíně a nedostatku možná baví aktivisty, ale to jim nedává žádné právo vnucovat svůj svět i ostatním. Levicový extremismus opět nabírá na síle. Nesmí už dostat další šanci škodit světu.

[1] Na slovo vzatý aktivista z Kliniky
[2] Zastupitel MČ Praha 3
[3] Zároveň zastupitel MČ Praha 6

Vyšlo na Blog iDnes.

Komplikace v Pražské dopravě

Zaznamenal jsem z mého okolí několik kritických reakcí na dočasné pruhy pro MHD na magistrále. Prý další šikana řidičů a tak všelijak podobně. S kritikou za každou cenu nesouhlasím.

Pruhy se tam objevily na tento týden, kdy probíhá oprava metra C a tudíž musí nápor cestujících převézt skrz centrum autobusy. To, že budou mít relativně volný průjezd, je ten nejmenší ústupek, stejně je to pro cestující zážitek. Bez vyhrazených pruhů tam zácpa bude stejně, nepomůže si nikdo.

Jsem také proti zbytečnému omezování řidičů a snaze „vychovat“ je neustálými represemi. Ale brojit proti mimořádnému opatření v mimořádné situaci je hloupé, zbytečné a navíc kontraproduktivní. „No jo, to jsou ti, co řvali, když nejezdilo metro. S těma není žádná rozumná řeč,“ řekne si pak každý, až budeme komentovat něco skutečně podstatného…

Odkaz 100 let od bitvy u Zborova

Dnes je výročí 100 let bitvy u Zborova. Třem plukům československé střelecké brigády se tehdy podařil průlom skrz početnější a lépe vyzbrojené síly Rakousko-Uherské armády. Vojensky zůstal úspěch víceméně nevyužit, ovšem zajistil legionářům a jejich velení v čele s Masarykem mezinárodní uznání a velmi výrazně přispěl k tomu, že jsme se 28. října 1918 mohli stát samostatnou republikou.

Vojáci v bitvě, ač byli hůře vyzbrojeni, pohlíželo se na ně jako na podřadnou jednotku a útočili proti přesile v opevněném postavení, bojovali s obrovským nadšením a odhodláním, aby pomohli porazit cizí mocnost, která nám tehdy vládla. Chtěli svobodu, bojovali a umírali za ní. A dokázali ji pro sebe a pro ostatní krajany vyhrát. To je odkaz legionářů a my bychom na něj neměli zapomínat ani dnes.

Odmítnutí kvót je otázka principu

„Děti, jsou tři způsoby, jak si počínat. Dobře, špatně a po lidovecku.“ „Není to taky špatně?“ „Jo, ale rychlejc…“

Předseda KDU-ČSL v pátek představil svůj názor na řešení bruselských kvót na migranty – přijmout jich pár, abychom měli pokoj od EU, ale jenom tak málo, aby se češi moc nevztekali. Jeho postoj mi přijde mimořádně cynický.

Férový názor, jakkoli s ním nemůžu souhlasit, je chtít migranty přijímat, abychom byli užiteční a vůbec. O něco hloupější, ale pořád konzistentní, je kvóty odsoudit, ale krčit rameny, že když to většina schválila, tak nezbývá, než se přizpůsobit. Nejpodivnější je tvrdit, že dotací jsme inkasovali dost nato, abychom se dnes revanšovali – ale stále to svým způsobem dává smysl.

Zato tahle Bělobrádkova ani ryba, ani rak, to je vskutku politický majstrštyk.Naoko splnit, aby to dobře vypadalo venku, ale vlastně nesplnit, aby to dobře vypadalo doma. Je fakt, že pověstná schopnost lidovců dohodnout se s kýmkoliv na čemkoliv je notoricky známa.

Skoro by se chtělo říct: „Skvělý nápad!“ Bruselský vlk se nažere, ale česká koza zůstane celá. Potíž je v tom, že kvóty jsou otázkou principu. Principu, jestli chceme o svých záležitostech, o svých penězích a vlastní bezpečnosti rozhodovat sami, nebo se podřídíme pokaždé, když si evropští mocipáni dupnou a zahrozí nám prstem.

Proto je jediné správné řešení povinné kvóty vnucené ze zahraničí jednoznačně odmítnout a způsob zapojení České republiky do řešení migrační krize řešit tady doma s vlastními občany. Úkolem českých politiků je zastupovat české voliče, ne Brusel – a ani ne Putina nebo kohokoliv jiného, komu bychom lezli do zadní části těla. Páteř má člověk proto, aby mohl stát rovně, nikoliv v předklonu.

Máme na to, být samostatnou a přesto – nebo spíš právě proto – prosperující zemí. Ve znaku máme lva, nikoliv šakala, který v ústraní čeká, co na něj zbude. Naši nejvyšší představitelé by se podle toho měli začít chovat. Nebo je možná na čase je v příštích volbách vyměnit.

Vyšlo na: http://seckar.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610981

Boj proti hazardu

Až se začnou plně používat všechny nástroje nového zákona, dojde k likvidaci hazardu,plánuje náměstek z ministerstva financí. Bylo by to úsměvné, kdyby podobní architekti lidských životů neváhali použít veškerou sílu proti občanům, aby své fantasmagorie naplnili.

Chlapeček co tone v mindráku,
sedí teď ve velkým baráku…

Nejvíc mě děsí pomyšlení, kolik asi podobných nikým nevolených a neznámých psychopatů na ministerstvech je a spřádá plány, jak nám vylepšit život.

Page 1 of 4

© 2017 Alois Sečkár

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén